Products: ¡Vamos de compras!

Objectives

Essential Question: “How does the Peruvian sol compare to the US dollar and what can I buy with it?”

 

Lesson Objective: Students will use math skills and numbers vocabulary to understand the value of the Peruvian sol when purchasing items in Peru. They will also compare salaries in the US with those in Cusco Peru in order to understand the buying power in each country.

 

Lesson Plan in PDF

 

Levels

Spanish 1, 2 or 3

Activity List

  1. Focus and Review
  2. Statement of Objectives
  3. Teacher Input
  4. Guided Practice
  5. Independent Practice
  6. Closure

Activity

I. Focus and Review

 

 

 

 

 

 

 

 

II.  Statement of Objectives

 

 

 

 

 

III. Teacher Input

 

 

 

 

 

 

IV. Guided Practice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. Independent / Small Group Practice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VI. Closure

Description of Activities and Setting

1. Review numbers 0 - 20 by
counting
2. Review numbers by 10’s to 100
and then play “Cruza el río”
online game

 

 

 

 

“Today we are going to practice
using Peruvian currency and to
understand why some things
cost more in Peru than in the
US.”

 

Teacher Explains:
1. The money used in Peru is
called the Peruvian sol.
2. Notice that one sol does NOT
equal to one dollar.

 

 

1. Open up either the Google Slide
Presentation of “Practice with
prices at a Peruvian supermarket”
or follow the Emaze link.
2. Pass out “Tabla de valores”
Activity Sheet.
3. In small groups or individually,
students use a digital device to
access
http://www.xe.com/currencyconver
ter/ in order to fill out the Tabla de
valores
activity sheet needed for
the next step of the lesson.
 

Suggestion: Print enough Tabla de
valores
sheets for groups of 2-3
students as a class copy. Place in
plastic sleeves and have students use a dry erase marker to save paper.

 

 

 

NOTE: Review the GROUP
RESEARCH document and change
salaries to reflect those in your area
https://www.salaryexpert.com/salary/are
a/
1. Independently or in groups of 2-
3, students work together on
GROUP RESEARCH Ganga o
Estafa
Organizer.
2. Students will use the completed
“Tabla de valores” to help them
find price equivalents.
3. Teacher checks for basic
comprehension by students
4. Pass out the GROUP
SYNTHESIS QUESTION
S
activity sheet.
5. Students post their conclusions
on the board or on padlet.com.
6. Introduce the ASSESSMENT
activity.

 

 

1. For homework or a quiz, assign
the ASSESSMENT ¿Ganga o
Estafa
? activity sheet
2. Include this material in the next
class to continue the discussion
of purchase power in Peru vs. in
the US.
3. Ask questions that promote
understanding of cultural
practices.

Materials and Time

- Numbers Review Game

 

 


5 minutes

 

 

 

 

 

1 minute

 

 

 

 

 

 

2 minutes

 

 

 

- Online Currency Converter


- Tabla de valores Activity
Sheet

 

2 options for presenting:
 

- Option 1: Google Slide
Click on underlined words
for links to videos:

“Practice with prices at a
Peruvian supermarket”

 

- Option 2: Emaze
Presentation


Note
: Emaze has embedded links
to videos about some of South
America’s fruits and vegetables.

 

15 minutes

 

 

- GROUP RESEARCH Ganga o Estafa Organizer

 

- GROUP SYNTHESIS
QUESTIONS activity sheet


- White board, chalk board
or use a collaborative
digital tool such as
Padlet.com for students to
share their findings.

 

 

 

 

 

 

 

 

25 - 30 minutes

 

 

 

 

- ASSESSMENT Ganga o
Estafa pdf Activity Sheet

 

 

 

 

 

5 minutes to begin + finish for
homework

Print Print | Sitemap
© Tammy Rappold